۵ ویژگی یک فرد کارآفرین (و ۳ ویژگی که شما را خراب می‌کند)


صاحبان مشاغل موفق دارای این صفات مشترک هستند

کارآفرین ها مانند بقیه مردم نیستند. ما افرادی هستیم که از اعماق روح خود رانده می‌شویم تا مسیر کوتاه‌تری را انتخاب کنیم. جامعه ما کاملاً غرق در سنتی است که مردم را برای رفتن به دانشگاه و سپس پرداخت حقوق و دستمزد در حالی‌که برای 40+ سال آینده در یک شرکت کار می‌کنند، تشویق می‌کند. این راهی است که اکثر مردم انتخاب می‌کنند، زیرا سنتی است. این کاری است که والدین آ‌ن‌ها انجام داده‌اند. یک روش زندگی ایمن است.

مگر اینکه بدانیم که در واقع ایمن نیست. برای مبتدیان، آموزش عالی یک کلاهبرداری است. شما در مدرسه نمی‌آموزید که چگونه از نظر اقتصادی هوشمند شوید. آ‌ن‌ها به شما نمی‌آموزند که پول چگونه عمل می‌کند. آ‌ن‌ها فقط به شما یاد می‌دهند که چگونه یک «کارمند خوب» باشید و تا چهار دهه آینده را به دنبال دیگر گوسفندان (همکاران خود) وقت خود را برای بازنشستگی بیهوده تلف کنید. بدست آوردن شغل کلاهبرداری دیگری است – در کار کردن برای افراد دیگر هیچگونه امنیت مالی وجود ندارد به دلیل اینکه شما کنترل امور را در دست ندارید. شما دائماً درحال ستایش شخص دیگری هستید که می‌تواند شما را اخراج کند، شما را تنزل مقام دهد، شما را کوچک کند یا شما را در نقش‌هایی قرار دهد که حتی آن نقش‌ها و کارها را دوست ندارید.

کارآفرین

مشخصات کارآفرین

بنابراین اگر به فکر جابجایی این سیستم و گذران زندگی بعنوان یک کارآفرین هستید، تبریک می‌گویم! با توجه به شرایط شما، کار کردن برای خودتان جنبه‌های بسیارمثبتی دارد. همچنین ترک منطقه امن خود و خیزش کاملاً ترسناک است.

سوال این است: آیا آنچه لازم است را دارید؟ پس از دهه‌ها کار با تعداد زیادی سرمایه‌دار و سرمایه‌گذار، من ویژگی‌های خاصی از کارآفرینی را شناسایی کردم که اغلب منجر به موفقیت می‌شود. بیایید ببینیم شما برای این کار مناسب هستید یا نه:

شجاعت

وقتی اعلام کنید که می‌خواهید شغل خود را ترک کنید تا کار خود را شروع کنید، مردم فکر می‌کنند شما دیوانه شده‌اید و در مورد شما قضاوت می‌کنند – بخشی به این دلیل که انگیزه‌های شما را نمی‌فهمند و، بیایید قبول کنیم، بسیاری از آ‌ن‌ها حسادت می‌کنند که شما خیال پردازی‌هایتان را به یک واقعیت تبدیل خواهید کرد. شما باید شجاعت داشته باشید تا راه خود را دنبال کنید، حتی وقتی همه اطرافیان متفاوت فکر می‌کنند یا اعتراض خود را ابراز می‌کنند. کارآفرین بودن می‌تواند یک راه متروک و خلوت باشد، زیرا چالش‌ها و موفقیت‌های شما منحصر به فرد است و بسیاری از افراد نمی‌توانند با آن روبرو شوند.

صلابت

هر کارآفرین باید این قدرت را داشته باشد که حتی در صورت شکست نیز به جلو حرکت کند. در غیر این صورت، با اولین نشانه مشکل یا اولین اشتباه شرم‌آور مسیر خود را ترک خواهید کرد. کسانی‌که قدرت شخصی خود را نشان می‌دهند، همیشه در برابر شکست نیرو می‌گیرند. چطور؟ با یادگیری اشتباه و ایجاد تغییراتی برای فرصت بعدی. به یاد داشته باشید: شکست خوردن هیچ مشکلی ندارد.

کمال و تمامیت

یک کارآفرین باید به تعهدات خود احترام بگذارد، با امانت رفتار کند و همیشه صادق باشد. اگر برای انطباق با قطب‌نمای اخلاقی شخصی شما نیست، پس این کار را برای تصویر عمومی ‌انجام دهید: در این عصر رسانه‌های اجتماعی، هر کاری را که می‌گویید و انجام می‌دهید «رکورد عمومی» بدانید – هر چیزی در عرض چند دقیقه ممکن است پخش شود. اگر کار خود را با صداقت انجام دهید، احترام همکاران و مشتریان خود را جلب خواهید کرد و دیگر نگران ناکامی ‌و شکست نخواهید بود.

خود انگیزشی

وقتی بر کار و مسیر خود مسلط هستید، هیچ کس قصد ندارد بررسی نیم‌سال به شما بدهد تا کارتان را بازبینی کند و به شما بازخورد کارتان را بدهد یا برنامه‌ای برای سه ماهه بعدی برای شما تنظیم کند. هیچ کس مشغول ضبط کارهای شما نیست، روزهای بیماریتان را بشمارد یا کارهایتان را مدیریت کند.

درست است: شما در مقابل خود پاسخگو هستید. اگر از خود انگیزه بگیرید، این کار بسیار راحت‌تر می‌شود – شما بر آنچه باید انجام شود تمرکز می‌کنید و اجازه نمی‌دهید کمبود ساختار بر شما تأثیر منفی بگذارد. اگر با انگیزه داشتن مشکل دارید و همه ما گهگاه با آن دست و پنجه نرم می‌کنیم، به یاد بیاورید که چرا دلیل شما بسیار مهم است.

شور و شوق

اگر کاری که انجام می‌دهید را دوست ندارید، چرا آن را انجام می‌دهید؟ به عنوان یک کارآفرین، باید علاقمند به کار خود باشید – بهرحال، شما به طور خاص آن را انتخاب کرده و آن را ساخته‌اید. به علاوه، اشتیاق کاملا مسری است – این نحوه جذب دیگران به افق‌های دید شما، نحوه فروش محصول/ خدمات، ارتباط با مشتریان و همچنین سرمایه‌گذاری دیگران در ایده‌های شما است.

3 رفتار خود تخریبی

بنابراین این پنج ویژگی کارآفرین است که به شما در موفقیت در تجارت کمک می‌کند. اما در مورد تلنگر چطور؟ در مورد رفتارهایی که مانعی بر سر راه شما می‌شود چطور؟

اکنون زمان مناسبی است تا در مورد اینکه چه عادت‌ها و دیدگاه‌های جدیدی می‌خواهید برای سال 2021 ایجاد کنید، بیندیشید. برخی از کارهایی که می‌توانید شروع به انجام (یا متوقف کردن) کنید که موانع موفقیت شما را تشکیل می‌دهند چیست؟

برای بسیاری، این از ذهن خود آ‌ن‌ها آغاز می‌شود. بنابراین من می‌خواهم شما را به چالش بکشانم تا این رفتار را در سال 2021 متوقف کنید: دست از خراب کردن خود با افکار و اعمال خود بردارید!

اغلب اوقات، ما محدودیت‌هایی را برای خود ایجاد می‌کنیم که مانع از زندگی در رویاهایمان می‌شوند. خواه رویای شما رفاه مالی باشد، از هواپیما بیرون پریدن، لاغر شدن یا گسترش دایره اجتماعیتان، ما گاهی اوقات به روش خودمان خود را تشویق می‌کنیم- و غالباً، حتی بدون آنکه متوجه شویم اینکار را می‌کنیم.

در اینجا چند روش برای انجام این کار وجود دارد:

ماندن در منطقه امن. صدای درونی انتقادی ما دوست دارد ما را در یک جعبه امن و زیبا نگه دارد. مغز ما این را به عنوان مراقبت از خود می‌داند، زیرا می‌خواهد ما را از احساس آسیب پذیری، اشتباه، قضاوت یا ناامید شدن محافظت کند. این صدای درونی انتقادی ممکن است بگوید، «تو لیاقت نداری» یا «این خیلی کار زیاد و سنگینی است»، یا «اگر شکست بخوری چطور؟» ممکن است برای شنیدن آن صدا چنان برنامه‌ریزی شده باشید که حتی کم کم آن صدا را باور کنید.

اعتقاد به تصویری منفی از خود. خواه این مساله از دوران کودکی سخت، طلاق دردناک، مدیر خشن یا خودزنی باشد، منتقد درونی شما برای شما آنقدر آشنا است که حتی برای به چالش کشیدن آن متوقف نمی‌شوید. ما در الگوها گیر می‌کنیم و سپس کل زندگی خود را براساس این پارامترها بنا می‌کنیم زیرا این همان چیزی است که ما به آن عادت کرده‌ایم. دفاعی‌که برای محافظت از خودمان انجام داده‌ایم فقط زندگی و پتانسیل ما را محدود می‌کند.

اجازه دهیم ترس بر ما حاکم شود. تقریباً در هر کاری که در زندگی انجام می‌دهید، یا از روی ترس (خودخواهی) عمل می‌کنید یا از عشق. ترس انرژی است که باعث می‌شود خاموش شویم، پنهان شویم و در سکوت رنج بکشیم.  عشق انرژی است که ما را به جلو هل می‌دهد، بهبود می‌بخشد و به ما اجازه می‌دهد تا رشد کنیم. ترس از ناشناخته‌ها، ترس از شکست، ترس از طرد شدن و ترس از قضاوت اغلب ما را عقب نگه می‌دارد. اما اگر از طریق همین ترس مبارزه نکنید، هرگز نخواهید فهمید که در طرف دیگر آن چیست. شما هرگز نخواهید فهمید که قادر به انجام چه کاری هستید.

آزمون خودتخریبی

حال، آیا هیچ یک از این شرایط کلاسیک خودتخریبی آشنا به نظر نمی‌رسد؟ اگر چنین است، من می‌خواهم شما مرا مسخره کنید و چند لحظه وقت بگذارید تا این تمرین سریع در خلاقیت و غلبه بر فرضیات را انجام دهید:

مرحله 1: یک قطعه کاغذ را به سه ستون تقسیم کنید.

مرحله 2: در ستون اول، لیستی از تمام کارهایی را که انجام می‌دهید، ایده‌پردازی کنید، تنها درصورت امکان پذیر بودن.

مرحله 3: سپس در ستون دوم، در کنار هر «می‌خواهید»، مانعی را بنویسید که «غیرممکن» است.

مرحله چهارم: سپس در ستون سوم، لیستی از راه‌های برطرف کردن این موانع را بنویسید. در حالی‌که این کار را انجام می‌دهید، به یاد داشته باشید: شما مجبور نیستید راه حل‌های خود را برای کارهایی که شخصاً می‌توانید انجام دهید محدود کنید – به راه‌هایی برای نفوذ و استفاده از توانایی دیگران فکر کنید!

مرحله 5: اکنون، به لیست خود نگاه کنید. به چه چیزی رسیدید؟ آیا بعضی از این شرایط اکنون کمتر «غیرممکن» به نظر می‌رسد؟

قدرت شخصیت مهم است

من اینجا هستم تا به شما بگویم ما بیش از آنچه فکر می‌کنیم مقاوم هستیم. اجازه ندهید ترس، انتقاد منفی از خود یا منطقه امنتان شما را بی‌انگیزه نگه دارد. مطمئناً، ممکن است چیز جدیدی را امتحان کنید و شکست بخورید. اما من کاملاً معتقدم که ما هرگز از کارهایی که انجام داده‌ایم پشیمان نخواهیم شد، فقط از کارهایی که هرگز انجام نداده‌ایم و امتحان نکرده‌ایم پشیمان خواهیم شد.

و اکنون که از این پدیده آگاهی بیشتری پیدا کرده‌اید، گوش خود را در مواردی باز نگه دارید که افراد دیگر جملاتی را می‌گویند، «اگر فقط من می‌توانستم …»، یا «این غیرممکن است …»، یا «من نمی‌توانم چون …». وقتی این نوع نظرات را می‌شنوید، از خود بپرسید، «چه چیزی می‌تواند مشکلات این شخص را حل کند؟ چگونه می‌توان برای حل این مشکلِ مردم کاری کرد؟»

شما ممکن است یک ایده یا فرصت عالی تجاری پیدا کنید که می‌توانید از آن برای کسب ثروت استفاده کنید. حداقل این باعث می‌شود ذهن شما عادت کند که مانند یک کارآفرین فکر کنید.

وقتی همه کارها گفته و انجام شد، مهم نیست که خانه شما چقدر بزرگ است یا چند اتومبیل فانتزی در گاراژ پارک شده‌اند. وقتی همه آن وسایل را کنار می‌گذارید، تنها ویژگی شخصیت شماست – که شما را از بقیه جدا می‌کند. به خود وفادار بمانید و سفر شما به سمت گشایش و رفاه مالی در دسترستان خواهد بود.

 

نویسنده کیم کیوساکی

مترجم دکتر محمدحسین اکبرزاده

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *