MBA - Master of Business Administration


MBA چیست؟

MBA مخفف عبارت Master of Business Administration است که به معنی «کارشناسی ارشد مدیریت بازرگانی» می‌باشد و در ایران علاوه بر این نام، آن را با نام مدیریت ارشد کسب و کار نیز می‌شناسند که در واقع ترجمه درست‌تری از این عبارت است. البته منظور از کارشناس ارشد مدیریت بازرگانی این نیست که، MBA به کار کارشناسان مدیریت صنعتی یا دولتی نمی‌آید. این رشته سالیان دراز است که در دنیا شناخته شده اما حدودا ده سال است که در دانشگاه‌های ایران و در مراکز آموزشی آزاد تدریس می‌شود. نا‌گفته نماند که در سایر کشورها و البته در برخی دانشگاه‌ها، این رشته با حدود سی گرایش مختلف تدریس می‌شود. درواقع MBA گستره فراوانی از حوزه‌های عملیاتی تا حوزه‌های تجاری دارد. در کشورهای دیگر مثل آمریکا بیشتر روی حوزه‌های تجاری تمرکز می‌شود و در کنار آن به گرایش منابع انسانی و سازماندهی نیز می‌پردازند. اما در ایران روی حوزه‌های عملیاتی، تمرکز بیشتری وجود دارد.

تاریخچه MBA

این رشته در کشور آمریکا و در حدود اواخر قرن 19 و اوایل قرن 20 یعنی بعد از جنگ جهانی دوم در مدرسه کسب و کار تاک (Tuck) متولد شد. بعدها این رشته در دانشگاه هاروارد که دانشگاهی خصوصی در شهر کمبریج ایالت ماساچوست آمریکا است تدریس شد. در این زمان آمریکا برای مدیریت کارخانه‌ها به مدیران حرفه‌ای احتیاج داشت از این روی مهندسانی که در صنایع مختلف فعالیت داشتند باید مهارت‌های مدیریتی را کسب می‌کردند، بنابر این رشته‌ی MBA را ایجاد کردند. آمار نشان می‌دهد در حال حاضر رشد این رشته در آمریکا متوقف شده است اما در کشورهای آسیای شرقی و در کشورهای رو به توسعه رشد خوبی دارد. پس از آمریکا کشور انگلستان این رشته را ایجاد و شروع به آموزش کرد.
در ایران این رشته قبل از انقلاب اسلامی وجود داشت. این دوره زیر نظر دانشگاه هاروارد و در مرکز مطالعات مدیریت هاروارد برگزار می‌شد. در این مرکز حدودا 4 دوره MBA برگزار شد و تمام دانش آموختگان آن دوره‌ها چه در ایران و چه در خارج از ایران مدیران مجموعه‌ها و کارخانجات بزرگ بودند و هستند. بعدها با راه‌اندازی دانشکده مدیریت و اقتصاد دانشگاه صنعتی شریف در سال 1378 این رشته مورد بررسی و توجه قرار گرفت.

هدف اصلی این رشته

در اصل این رشته کاملا به مهارت‌های مدیریتی فارغ‌التحصیلان رشته‌های دیگر کمک می‌کند. مثلا بسیاری از کارشناسان رشته‌های فنی مهندسی که با مباحث مدیریتی کمتر آشنا هستند، در رشته و دوره‌های MBA شرکت می‌کنند. باید بدانیم که MBA یک رشته علمی نیست و کاملا مهارتی است. یعنی کسانی که این رشته را می‌خوانند نمی‌خواهند کار تحقیقاتی انجام دهند بلکه می‌خواهند مدیران حرفه‌ای شوند.

رشته MBA به چه افرادی پیشنهاد می‌شود

این رشته به افرادی پیشتهاد می‌شود که قصد دارند کار آفرین شوند و در این رابطه ایده‌هایی را در سر می‌پرورانند. این افراد باید بدانند گام نخست، شرکت در دوره‌های MBA و دست‌یابی به دانش مدیریتی است. همچنین به افرادی پیشنهاد می‌شود که در مسیر شغلی خود رسیدن به سمت‌های مدیریتی را در نظر دارند. دانش این رشته به قابلیت‌های شما و نیز به انتخابتان از سوی هیئت مدیره کمک فراوان می‌کند. قابل ذکر است دوره MBA نیز به افرادی که احساس می‌کنند روابط شغلی آنها مشکل دارد و فکر می‌کنند نمی‌توانند ارتباط خوبی را با همکاران و مدیران خود ایجاد کنند، پیشنهاد می‌شود.
شما می توانید در دوره MBA مرکز آموزش حسابداران خبره با زمان حدودا 412 ساعت و با سرفصل‌های زیر شرکت کنید.

 1. کارگاه آموزشی
 2. مدیریت استراتژیک
 3. اصول و مبانی سازمان و مدیریت
 4. مدیریت بازاریابی پیشرفته
 5. مدیریت منابع انسانی پیشرفته
 6. مدیریت رفتار سازمانی
 7. کارگاه آموزشی
 8. مدیریت عملکرد
 9. تجزیه و تحلیل مالی کسب و کار
 10. مدیریت ریسک
 11. مسائل جاری در مدیریت اجرایی
 12. عارضه‌یابی و بهبود روش‌ها

بیشتر بخوانید: بازار کار رشته MBA (فرصتهای شغلی داخلی و خارجی 2020)

فارغ‌التحصیلان MBA در چه زمینه هایی فعالیت می کنند

 • مدیریت موثر سازمان یا بخش تخصصی مانند بخش های تولیدی، بازاریابی و فروش، تحقیقی، پرسنل، اطلاعات و مالی
 • ایجاد تحول در یک بخش تخصصی سازمان و ارائه پیشنهادات راهبردی
 • طراحی استراتژی‌های راهبردی و مدیری موثر این تحولات
 • کار آفرینی و ایجاد سازمان‌ها و فعالیت‌های جدید
 • ارائه مشاوره به مدیران سازمان‌های اقتصادی و اجتماعی

MBA رشته‌ی پول سازی است؟

تجربه دنیا نشان داده است که کسانی که MBA خوانده‌اند حدود 4 تا 5 برابر از دیگر افراد درآمد کسب می‌کنند. درست است که در کشورهای توسعه یافته این نرخ اختلاف، با گذر زمان و دست یابی اکثر اقشار جامعه به این مهارت‌ها، کم و کم‌تر می‌شود اما این رشته در کشور ما هنوز هم جای کار دارد.

اعتبار مدرک MBA در ایران

میزان اعتبار مدرک ام بی ای کاملا به دانشگاه و مرکز آموزشی که در آن ثبت‌نام کردید برمی‌گردد. برای مثال در بسیاری از موسسات مدرکی برای شما صادر نمی‌شود یا مدرکی که صادر می‌شود فاقد ارزش رسمی است. اگر در مراکز آموزشی آزاد این دوره را ثبت‌نام کردید، حتما از دریافت مدرک با مهر وزارت علوم و از قابلیت ترجمه مدرک صادر شده مطمئن شوید. بنابر این به شما پیشنهاد می‌شود این دوره را در دانشگاه‌ها و یا مراکز آموزشی معتبر طی کنید.
مدرک دریافتی از مرکز آموزشی حسابداران خبره، از سوی دانشگاه صنعت نفت و وزارت علوم صادر می‌شود. اگر قصد مهاجرت دارید می‌توانید این مدرک را ترجمه کرده و جزء مدارک مهاجرت خود قرار دهید.

آیا این مدرک در کشورهای دیگر معتبر است؟

بله، مدرکی که با مهر وزارت علوم صادر می‌شود در خارج از ایران هم معتبر است و شما با ارائه ترجمه مدرک خود می‌توانید در دانشگاه‌های خارج از کشور ادامه تحصیل دهید.

 

در نهایت گذراندن این دوره به تمام افرادی که به مباحث مدیریتی علاقمند هستند پیشنهاد می‌شود. یقینا این دوره در ارتقاء سطح عملکرد و دانش شما بسیار تاثیر گذار خواهد بود. اگر مایل هستید بیشتر درباره دوره‌های MBA بدانید و در آنها شرکت کنید، از شما دعوت می‌کنیم مطلب دوره مدیریت اجرایی MBA حسابداران خبره را مشاهده بفرماید.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *