پنج راه برای اینکه امسال بهترین سال عمرتان باشد


از یکی از مربی‌های «بهترین حالت زندگی» خواستیم تا ما را راهنمایی کند (البته با اذغان به این واقعیت که سال وحشتناکی که پشت سر گذاشتیم باعث شده است تا سطح انتظارات برای بهتر شدن به سمت «شُمای جدید» خیلی پایین بیاید)

آیا به خاطر دست نیافتن به سلامتی، شغل، رابطه، ثروت یا زندگیی که استحقاقش را داشتید احساس استیصال می‌کنید؟

آیا متقاعد شده‌اید که برای تجربه سطح جدیدی از زندگی نیاز به تغییر است؟

بهترین سال

همه ما در مقطعی از زندگی با چنین حسی مواجه شده‌ایم اما با چند کار ساده می‌توان از بند این استیصال رها شد و سال 2021 را به سال لذتبخشی تبدیل کرد.

اخیراً با «وندی پت»، درمانگر طبیعی، نویسنده، سخنران، مجری تلویزیون، سازنده پادکست، همسر، مادر و خالق برنامه Visibily Fit مصاحبه کردم.

بیش از 20 سال است که «وندی» به زنان آموزش می‌دهد که چگونه میان ذهن، جسم و روح تعادل برقرار کنند و جالب اینکه زندگی خودش را نیز حین این فرایند متحول کرده است.

یکی از بزرگترین تغییرات «پت» با انجام فعالیت‌های داوطلبانه آغاز شد. در ابتدا به عنوان وظیفه به مردم کمک می‌کرد اما زمانی که با مردی به نام «ری» ملاقات کرد متوجه عمق تاثیر کمک‌هایش شد. «ری» مبتلا به زوال عقل بود و «پت» در تهیه غذا و انجام کارهای خانه به او کمک می‌کرد. آنها همچنین مکالمات طولانی با یکدیگر داشتند و با هم به پیاده‌روی می‌رفتند.

این ازخودگذشتی «وندی» بیش از اینکه برای «ری» موثر باشد روی خودش تاثیرگذار بود. چنین تجربه‌ای باعث شد که متواضع‌تر شود و به جای قضاوت یا انتقاد از دیگران نسبت به آنها مهربانی و دلسوزی کند. کمک به دیگران منجر به بروز بزرگترین تغییر در زندگی شخصی و حرفه‌ای او شد و حالا زندگی‌اش متعادل‌تر و لذتبخش‌تر شده است. او 5 توصیه برای فراموشی خاطرات تلخ سال 2020 دارد که آنها را با هم مرور می‌کنیم.

 

بخشیدن

«مارین ویلیامسون» می‌گوید: «بخشیدن همیشه آسان نیست. گاهی بخشیدن فردی که به ما صدمه زده دردناک‌تر از آسیبی است که به ما وارد کرده است با این حال بدون بخشیدن به آرامش نخواهیم رسید.»

 

تسلیم

باید بپذیرید که قادر به کنترل تمام جزئیات کوچک زندگی نیستید. هرچه بیشتر در برابر احتمالات و پیشامدها تسلیم شوید به همان اندازه در درازمدت شادتر خواهید بود.

 

پاسخگویی

در قبال رفتار، گفتار و احساسات خود پاسخگو باشید. در حالیکه نمی‌توانید تمام ابعاد زندگی را تحت کنترل داشته باشید اما قادر به مدیریت واکنش‌های‌تان در وضعیت‌های مختلف هستید. به خاطر نارضایتی‌هایی که در زندگی دارید دیگران را سرزنش نکنید.

 

خوددوستی

هنگامی که خالی از انرژی هستید و با سرعت زیاد از این شاخه به آن شاخه می‌پرید، نمی‌توانید از عزیزان خود مراقبت کنید. البته  خوددوستی به معنی مانیکور هفتگی ناخن هم نیست. خوددوستی یعنی انجام کارهایی که باعث می‌شود از زندگی لذت ببرید و به آرامش برسید. خوددوستی می‌تواند کتابخوانی، همنشینی با دوستان یا طبیعت‌گردی انفرادی باشد.

 

کمک به دیگران

به صورت داوطلبانه برای یک نفر یا یک حرکت اجتماعی وقت بگذارید. کمک کردن یک بازی برد-برد برای تمام افراد مشارکت کننده در فعالیت‌های داوطلبانه است و لذتی که هرگز تصورش را هم نمی‌کردید برای‌تان به ارمغان خواهد آورد.

 

نوشته مایک کوئنیگز (عضو ویژه شبکه رهبری کارآفرینی)

مترجم دکتر محمدحسین اکبرزاده

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *