بازار کار رشته MBA (فرصتهای شغلی داخلی و خارجی ۲۰۲۱)


با گذراندن دوره MBA فصلی نو در کسب و کار، درآمد و توانایی‌های مدیریتی‌تان آغاز خواهد شد. در این مطلب بیشتر درباره بازار کار رشته MBA و موقعیت‌های شغلی که در بازار کسب و کار در انتظار دانش‌آموختگان دوره MBA است، برایتان گفته‌ایم.

طبق تحقیقی که توسط دانشگاه آکسفورد انجام شده، MBA  (دوره مدیریت اجرایی) یکی از مهم‌ترین و درآمدزاترین رشته‌های تحصیلی جهان است. کسانی که MBA می‌خوانند موقعیت‌های شغلی متنوعی را تجربه می‌کنند و می‌توانند به درآمدی بالاتر از هم سن و سالان و یا کسانی که تحصیلات مشابه‌ای دارند، برسند. در این مطلب وبلاگ حسابداران خبره، بیشتر درباره مزایا و موقعیت‌های شغلی گوناگونی که در مسیر دانش‌آموختگان دوره ‌ MBA قرار دارد، بخوانید.

 

چرا MBA بخوانیم؟

پیش از آنکه درباره موقعیت‌های شغلی MBA بدانیم، لازم است از خودمان بپرسیم چرا باید MBA بخوانیم؟ یک ضرب‌المثل قدیمی می‌گوید اگر از رسیدن صبح شنبه خشنود نمی‌شوی، باید شغلت را تغییر دهی! شاید این جمله بدیهی به نظر برسد اما همین یک جمله واقعیت زندگی بسیاری از افراد را نشان می‌دهد. کسانی که سال‌ها در یک سمت باقی مانده‌اند، جایگاهشان را دوست نداشته‌اند و یا نتوانسته‌اند کسب و کارشان را به شیوه‌ای که لایقش بودند، ارتقا دهند.
در تمام جهان گذراندن دوره‌های مدیریت کسب و کار و یا MBA به کسانی توصیه می‌شود که با مشکلاتی از قبیل آنچه به آن اشاره شد، دست و پنجه نرم می‌کنند و یا می‌خواهند پیش از آنکه دیر شود، زندگی و کسب و کارشان را متحول کنند.
گذراندن دوره‌های MBA می‌تواند نقش مهمی در تغییر و بهبود کسب و کار، ارتقا جایگاه شغلی، ارتباط با افراد، فروش محصولات، ورود به شرکت‌های بزرگ جهان و ارتباط با سازمان‌ها داشته باشد.

اگر هنوز در مورد این دوره ابهام دارید ما یک راهنمای کامل نوشته‌ایم که بهتر است بخوانید: دوره MBA چیست؟

بازار کار رشته MBA

گذراندن دوره‌های MBA می‌تواند دریچه‌هایی نو را در دنیای کسب و کار به رویتان باز کند. در ادامه از پنج موقعیت‌ شغلی که با خواندن MBA می‌توانید برای تصدی آنها نه‌تنها در ایران بلکه در سرتاسر جهان درخواست بدهید، گفته‌ایم.

 

 • مدیر بازاریابی
  در هر شرکت و سازمانی حضور مدیران بازاریابی که دانش MBA دارند، می‌تواند معادلات جاری را تغییر دهد. گرایش‌های گوناگون MBA این فرصت را به مدیران بازاریابی می‌دهد تا مزایای رقابتی گوناگون را کشف کنند، بتوانند بازارهای سودمند را بشناسند و اهداف سازمان را در مسیر درستی پیش ببرند. استخدام مدیر بازاریابی در شرایط کسب و کارهای کنونی، بازار خوبی دارد و مدیران ارشد سازمان‌ها ترجیح می‌دهند با استخدام مدیر بازاریابی که MBA خوانده، سازمان و کسب و کارشان را به شرایط ایده‌آل برسانند.
 • مدیر فناوری اطلاعات و IT
  برخی از کسانی که در رشته‌های مهندسی تحصیل کرده‌اند، ممکن است برنامه‌نویس، طراح سایت و یا مهندس کامپیوتر خوبی باشند اما دانش مدیریتی لازم را ندارند. تا سال‌ها عدم تسلط به دانش‌های مدیریتی عامل مهم شکست بهترین شرکت‌های مهندسی بود تا اینکه MBA به کمک این بخش آمد. حالا مهندس‌هایی که به دانش MBA مسلط شده‌اند می‌دانند چه تفاوت‌هایی بین آنها و فردی است که تنها در یک رشته مهندسی تحصیل کرده است. شما با شرکت در دوره‌های MBA مرکز آموزشی حسابداران خبره، نه‌تنها در این سمت بلکه در محیط‌ها و پست‌های بسیار جذاب دیگری نیز می‌توانید مشغول به‌کار شوید.
 • مدیر فروش
  آمارها نشان می‌‌دهد که درآمدزایی MBA برای کسانی که دوست دارند در جایگاه مدیر فروش فعالیت کنند، در شرایط خوبی قرار دارد و این شرایط نیز رو به پیشرفت است. مدیر فروش باید بتواند به درستی داده‌های گوناگون را تحلیل کند، مدیریت نحوه توزیع محصولات را بداند، استراتژی‌های فروش را تعیین کند و در نهایت هدایت تیم‌های فروش را بر عهده بگیرد. یک دانش‌آموخته دوره MBA با آنچه در طی دوره‌اش گذارانده می‌تواند تمام این وظایف را به بهترین شکل انجام دهد. در سال‌های اخیر شرکت‌های بزرگی چون ماکروسافت، برای داشتن تیم فروشی که MBA بداند تلاش می‌کنند و برای آن بسیار ارزش قائلند. با گذراندن دوره‌های MBA در مرکز آموزش حسابداران خبره، مسلط به دانشی بسیار پردرآمد و با کارایی فراوان خواهید شد.
مدیران فروش

دوره mba بازار کار

مدیریت فروش، یکی از مشاغل بازار کار دانش آموختگان MBA است.

 • مدیریت مجموعه‌های خدمات بهداشتی
  یکی از جالب‌ترین بازارهای کار برای دانش آموختگان دوره‌های MBA، مدیریت مجموعه‌هایی است که در زمینه ارائه خدمات پزشکی و بهداشتی فعالیت می‌کنند. آمارها بیان می‌کند که هر چه جامعه‌ای به سمت پیشرفت می‌رود، نیاز افراد آن جامعه برای دریافت خدمات بهداشتی افزایش می‌یابد. از آنجا که در سرتاسر جهان پیشرفت‌های اجتماعی گوناگونی در جریان است به موازات آن نیاز به مجموعه‌های خدمات بهداشتی نیز افزایش می‌یابد. اداره این مجموعه‌ها ملزم به حضور مدیرانی خبره است که بتوانند مجموعه را به درستی هدایت کنند، به قوانین آگاهی داشته باشند، فروش و بازاریابی را بشناسند و بتوانند با بخش‌های گوناگون کسب و کار خود ارتباط برقرار کنند. آمارهای جهانی نشان می‌دهند درآمد مدیرانی که MBA خوانده‌اند و مدیریت مجموعه‌های خدمات بهداشتی را بر عهده دارند تا سال‌ها بعد، رو به افزایش خواهد بود.
 • مشاوره عالی
  ارائه مشاوره به سازمان‌ها، شرکت‌ها و افراد یکی از پردرآمدترین و شیرین‌ترین مشاغلی است که دانش آموختگان MBA می‌توانند در آن فعالیت کنند. مشاوران عالی می‌توانند به مدیران مسیر درست را نشان دهند، بحران‌های سازمانی را حل و فصل کنند، روابط بین کارکنان را بهبود ببخشند و سازمان‌ها را به سمت کسب درآمد و پیشرفت سوق بدهند. مشاورانی که MBA خوانده‌اند بر قوانین تجارت، کسب و کار، منابع انسانی و اصول مدیریتی آگاهند. در نتیجه بسیاری از سازمان‌‌ها و شرکت‌ها برای دریافت مشاوره‌های سودمند سراغ دانش آموختگان MBA را می‌گیرند و بازار کار بسیار مناسبی برای کسانی که مدیریت کسب و کار یا MBA خوانده‌اند، ایجاد می‌شود. درآمد مشاوران عالی در سرتاسر جهان بسیار بالاست و این روند تا دهه‌های بعد نیز ادامه خواهد یافت.

 

هزینه دوره MBA

برای برخی از کسانی که دوست دارند دوره مدیریت کسب و کار یا MBA را بگذرانند، موضوع هزینه‌ی دوره‌ها اهمیت دارد و شاید باعث انصراف از شرکت در دوره‌ MBA شود. اما در اینجا دو موضوع بسیار مهم وجود دارد. نخست آنکه هزینه‌هایی که برای آموختن MBA صرف می‌کنید با توجه به موقعیت‌های شغلی که در انتظارتان است، بسیار ناچیز است. در واقع هزینه‌هایی که صرف آموختن دانش‌های MBA می‌کنید، بسیار سریع‌تر از آنچه فکر می‌کنید به شما باز خواهد شد. موضوع دوم این است که مرکز آموزش حسابداران خبره امکان گذراندن دوره MBA را به‌صورت اقساط نیز فراهم آورده است تا علاقه‌مندان بتوانند با راحتی خیال، دوره MBA را بگذرانند.

 

در پایان به یاد داشته باشید که گذراندن دوره MBA مختص هیچ سن و یا رشته خاصی نیست و تمام کسانی که دوست دارند بیشتر درباره مدیریت کسب و کار بدانند می‌توانند در این رشته مشغول به تحصیل شوند. اگر مایل به گذراندن دوره‌های MBA در مرکز آموزش حسابداران خبره هستید، با ما تماس بگیرید تا بیشتر درباره این تصمیم جذاب زندگی‌تان با هم گفتگو کنیم.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *